Barlangi túra
Az Élim Evangélikus Szeretetotthon Kertvárosi Nappali Ellátásában részt vevői ezúttal óriási élményben részesülhettek. Az Aggteleki Nemzeti Park területén található Baradla Cseppkőbarlangban jártunk. Felejthetetlen élményben volt részünk, ugyanis egy órás, 1 km-es barlangi túrán vettünk részt, ahol rengeteg információt tudtunk meg.
Az Aggteleki Nemzeti Park (ANP) Magyarország negyedikként alapított nemzeti parkja, melyet 1985-ben az Aggteleki Tájvédelmi Körzetből hoztak létre. Ez volt az első olyan nemzeti park az országban, amely kimondottan a geológiai értékek – a vidék felszíni karsztjelenségei és a híres cseppkőbarlangok – védelmére alakult meg, mindazonáltal a területén sok védett növény- és állatfaj is előfordul. Az Aggteleki-karszt a világörökség része.
Az utazás ide, számunkra kicsit hosszadalmas, de annál izgalmasabb volt, 2 órát utaztunk autóval, és közben az ország más tájait is megcsodáltuk. Igazi kirándulás volt!
Íme egy kis ízelítő abból, mit láttunk és hallottunk a barlang belsejében:
Az állandó hőmérséklet + 10 fok és a páratartalom 95-100 százalék odabenn, ezért teljesen tiszta a barlang levegője. A pára és a fényviszonyok miatt a fotók egy része homályosabbnak tűnik. Elkel egy pulóver, de nagyon kellemes a levegő, tervben van a barlang gyógyító hatásának továbbgondolása, gyógybarlanggá nyilvánítása.
A bejárat, ahonnan túránkra indultunk a barlang természetes bejárata, őskori emberek jártak a barlang ezen részében, 7000 éves a legrégebbi lelet. 3000 éve a bronzkorban éltek itt emberek, ezt bizonyítják az itt talált bronzkori tárgyak, cserépedények, de későbbi generációk használták a Tatárjárás és a háború idején is menedékként.
A mészkőréteg tengerüledékes mészanyag és 230 millió éves. 1 mm cseppkő 15 év alatt alakul ki!!! Egy pillanat, gondoljuk ezt végig! Elszíneződését okozhatja több anyag jelenléte is, például a fehér szín a tiszta mész, a vörös és sárga a vas-oxid, a szürke a mangán, a fekete szín pedig füst, korom lerakódása, melyet már az emberek életvitele okozott. A barlangászok a képződményeket elnevezték, attól függően mire hasonlít, így találunk itt például csukát, szénaboglyát, Mikulást, anyósnyelvet, juhászt és még sok más alakzatot. Az egyik legnagyobb ezek közül 14 méter magas. Előfordul, hogy a függő és álló cseppkő „találkozik” és egybefüggő alakzatot hoz létre. Egy-egy oszlop márvány keménységű és több száz tonnát is nyomhat. A mennyezeten kürtők találhatóak, melyeket vizsgálnak a kutatók, egyes ilyen kürtők barlang részeket kötnek össze. Szeizmológusok folyamatosan figyelemmel kísérik a barlang mozgását.
Közel 500 állatfajt azonosítottak, ezek nagy része mikroszkópikus méretű, a patakokban apró (1-2 cm) vak rákok élnek, és a vízből szűrik ki táplálékaikat, a felszínről béka és gőte időnként bekerül a repedéseken keresztül nagy esőzések esetén, azonban ezek a barlangi patakkal újra visszajutnak a felszínre. De élnek itt még denevérek, ők jelenleg -a fotón látható majd- téli álmot alszanak. 90 méter mélyre jutottunk lefelé a barlangban. Jelenleg több helyen található kisebb vízállás, ami az esős időszak megszűnésével el is szivárog.
1962 óta élő koncertek, kórustalálkozók kerülnek megrendezésre a barlang hangversenytermében, de házasodni vágyók köthetnek itt házasságot is. A nézőtér 1000 vendéget képes befogadni. A hang szétterjed a barlangban, kárt nem okoz a kövekben.
No, de mindent azért nem árulhatok el. Aki teheti, életében egyszer látogasson el ide.
Csodálatos Magyarországunk egy gyöngyszemét tekinthettük itt meg.
Köszönet érte Intézményünk vezetésének és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóságának!
Kapcsolódó galériák:
2025 - Aggtelek KVN